Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który świętujemy 29 września, należy do wydarzeń odbieranych przez społeczność szkolną jako przyjemne i pożyteczne. Powstanie tego święta zawdzięczamy inicjatywie Polskiej Izby Książki, która w 2001 roku na jego patronkę wybrała Janinę Porazińską, wybitną polską pisarkę i autorkę książek dla dzieci. Datę obchodów, która przypada dnia 29 września, wyznaczono dla upamiętnienia urodzin zasłużonej Polki.
W naszej szkole uczciliśmy to święto zgodnie z jego ideą - wspólnym wysłuchaniem głośnego czytania. Tym razem spotkanie z książką przygotowali dla uczniów nasi nauczyciele. Pani Pedagog Magdalena Cyganek przeczytała najmłodszym bajkę terapeutyczną pod tytułem ,,Żółw i orzeł”, natomiast polonistka - Pani Justyna Kisielewska zapoznała słuchaczy z fragmentem książki Agnieszki Panasiuk ,,Cecylia na Podlasiu”. Wszyscy zebrani na szkolnym korytarzu z uwagą wysłuchali tekstów i gromkimi brawami podziękowali czytającym. Dla dzieci była to radosna chwila oderwania się od codziennych lekcji, która dostarczyła im nowych wrażeń.
Nie trzeba przypominać, że książka jest jednym z najlepszych źródeł wiedzy, które rozwija wyobraźnię, pamięć, poszerza słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwala przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, motyw przewodni święta, to doskonała okazja do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem zarówno w szkole czy w domu z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem albo kolegami.
Święto warto obchodzić codziennie, a każda minuta poświęcona na głośne czytanie zaowocuje nie tylko zdobyciem nowej wiedzy czy umiejętności.