• Spis lektur na rok szkolny 2019/2020

      • Lista lektur obowiązkowych i uzupełniających do klas IV – VIII.

         

        Klasa IV

        Lektura obowiązkowa:

        • Jan Brzechwa, „Akademia pana Kleksa”,
        • Janusz Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks),
        • RenéGoscinny, Jean-Jacques Sempé, „Mikołajek” (wybór opowiadań),
        • Joanna Olech, „Dynastia Miziołków”;

        Lektura uzupełniająca (dwie pozycje do wyboru):

        • Adam Bahdaj, „Kapelusz za 100 tysięcy”,
        • Frances Hodgson Burnett, „Tajemniczy ogród” lub inna powieść,
        • Janusz Korczak, „Król Maciuś Pierwszy”,
        • Maria Kownacka, Zofia Malicka, „Dzieci z Leszczynowej Górki”,
        • Selma Lagerlöf, „Cudowna podróż”,
        • Sat-Okh, „Biały mustang”,
        • Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

        KLASA V

        Lektura obowiązkowa:

        • Ferenc Molnar, „Chłopcy z Placu Broni”,
        • Bolesław Prus, „Katarynka”,
        • Seweryna Szmaglewska, „Czarne Stopy”,
        • Clive'aStaples Lewis,"Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa"
        • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce – (te teksty w większości znajdują się w podręczniku i będą czytane i omowne kolejno na lekcjach);

        Lektura uzupełniająca (dwie pozycje do wyboru):

        • Andrzej Maleszka, „Magiczne drzewo”,
        • Edmund Niziurski, „Sposób na Alcybiadesa”,
        • Bolesław Prus, „Kamizelka”,
        • Henryk Sienkiewicz, „Janko Muzykant”,
        • wybór innych tekstów kultury (znajdują się w podręczniku), w tym utwory dla dzieci
          i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

         

        KLASA VI

        Lektura obowiązkowa:

        • Antoni Czechow, Kameleon”, „Śmierć urzędnika”,
        • Rafał Kosik, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi",
        • John Ronald Reuel Tolkiena, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”,
        • Henryka Sienkiewicza, „W pustyni i w puszczy”,
        • wybrane bajki Ignacego Krasickiego, "Pan Tadeusz" (polowanie oraz koncert Wojskiego) Mickiewicza, wybrane wiersze Słowackiego, Mickiewicza, Zbigniewa Herberta -w większości te teksty znajdują się w podręczniku i będą omawiane na bieżąco;

        Lektura uzupełniająca (dwie pozycje do wyboru):

        • Marcin Kozioł, „Skrzynia Władcy Piorunów”,
        • Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem,
        • Aleksander Dumas, „Trzej muszkieterowie",
        • Joseph Rudyard Kipling, „Księga dżungli”,
        • Stanisław Lem, "Cyberiada"  - fragmenty,
        • Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”,
        • wybrana powieść Alfreda Szklarskiego,
        • wybór innych tekstów kultury – w większości znajdują się one w podręczniku i będą omawiane na bieżąco.

        KLASA VII

        Lektura obowiązkowa:

        • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”;
        • Aleksander Fredro, „Zemsta”,
        • Adam Mickiewicz, „II część Dziadów”,
        • Henryk Sienkiewicz, „Latarnik”;
        • Juliusz Słowacki, „Balladyna”,
        • Antoine de Saint-Exupery, „Mały Książę”;

        Lektura uzupełniająca (dwie pozycje do wyboru):

        • Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna,
        • Ernest Hemingway, „Stary człowiek i morze” -fragmenty w podręczniku,
        • Helena Keller, „Widzieć przez trzy dni”,
        • Nancy H. Kleinbaum, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”,
        • Beata Obertyńska, „Z domu niewoli” (fragmenty),
        • Henryk Sienkiewicz, „Krzyżacy”,
        • Melchior Wańkowicz, „Ziele na kraterze” (fragmenty).

         

         KLASA VIII

        Lektura obowiązkowa:

        • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”;
        • Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”,
        • Stefan Żeromski, „Syzyfowe prace”,
        • Henryk Sienkiewicz, „Qvovadis”;
        • Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka – teksty znajdują się w podręczniku
          i będą omawiane na bieżąco
          ;

         

        Lektura uzupełniająca (dwie pozycje do wyboru):

        • Miron Białoszewski, „Pamiętnik z powstania warszawskiego” (fragmenty),
        • Suzanne Collins, „Igrzyska śmierci”,
        • Arkady Fiedler, „Dywizjon 303”,
        • Jan Paweł II, „Pamięć i tożsamość” (fragmenty).
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze
      • spnawojowa@wp.pl
      • spnawojowa@wp.pl
      • (+12) 282 07 54
      • Nawojowa Góra ul. Szkolna 1 32-065 Krzeszowice
  • Galeria zdjęć

    • WIOSNA W OBIEKTYWIE
    • FUNDACJA DZIĘKI TOBIE
    • KORONAWIRUS-PROFILAKTYKA
    • WYCIECZKA DO WIELICZKI
    • KIERMASZ CIAST I KSIĄŻEK 8 MARCA
    • ZABAWA KARNAWAŁOWA LUTY 2020
    • KRAKOWSKIE SUKIENNICE
    • EUROWEEK 2020
    • Uczniowie z Nawojowej Góry z wizytą w Berlinie.
    • MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W KRAKOWIE
    • WARSZTATY ZDOBIENIA PIERNICZKÓW
    • „Opowieści i legendy mojego regionu” – Nawojowa Góra 2019.