• KRAKOWSKIE SUKIENNICE

     • W sobotę 25 stycznia 2020 r. grupa uczniów z naszej szkoły, wzięła udział w wycieczce do Muzeum Narodowego oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wspólnie z przewodnikiem dzieci miały okazję zwiedzić z Galerię Sztuki XIX w. w Sukiennicach, Podziemia Rynku oraz pokonkursową wystawę szopek krakowskich w Celestacie.

      Każdy taki wyjazd, to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z zabytkami i muzeami Krakowa oraz sposób na ciekawy i aktywny wypoczynek.

      Kolejna wycieczka już w lutym.

     • EUROWEEK 2020

     • W dniach 20-24 stycznia część uczniów z klas VI, VII i VIII drugi już raz uczestniczyło w warsztatach językowych Euroweek w Międzygórzu. Zajęcia prowadzone były przez wolontariuszy z egzotycznych zakątków świata, takich jak Meksyk, Indonezja, Gwatemala, Turcja czy RPA. Młodzież z naszej szkoły doskonaliła umiejętności komunikacyjne w języku angielskim z naciskiem na autoprezentację i pracę w grupach. Wszyscy świetnie się bawili poznając kulturę i tańce regionalne krajów wolontariuszy oraz walcząc na śnieżki przy okazji codziennych spacerów po jakże malowniczej okolicy.

     • ZARZĄDZENIE BURMISTRZA W SPRAWIE REKRUTACJI DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO I KLASY PIERWSZEJ

     • Uczniowie z Nawojowej Góry z wizytą w Berlinie.

     •  

      Nie od dzisiaj wiadomo, że rynek pracy jest jednym z podstawowych odbiorców efektów systemu edukacji. Oferowane przez instytucje edukacyjne ścieżki i możliwości uczenia się mają wpływ na szanse zatrudnienia, możliwości rozpoczęcia aktywności zawodowej czy uzyskiwane wynagrodzenie. Edukacja kształtuje zarówno kompetencje ogólne, jak i pozwala na uzyskanie konkretnych kwalifikacji, w tym zawodowych, poszukiwanych przez pracodawców. Coraz bardziej na to, jak wygląda popyt na pracę, wpływ mają zachodzące procesy globalizacyjne, którym staramy się i my wyjść naprzeciw.

       

      Szkoła Podstawowa w Nawojowej Górze we współpracy z Fundacją Edukacji i Kreatywnego Rozwoju „FunEdu” oraz Szkołą Podstawową w Zabierzowie z powodzeniem realizuje projekt finansowany z Funduszy Europejskiego Programu ERASMUS+ w ramach kooperacji strategicznych partnerów dla tworzenia innowacji edukacyjnych i wymiany dobrych praktyk pt. „What’sNext? ImprovingMethodsof IntroducingYouth People to PossibleCarriers”.

      Tym razem uczniowie z Nawojowej Góry wzięli udział, wraz ze swoimi nauczycielami, w spotkaniu projektowym, które odbyło się w połowie grudnia ubiegłego roku w Berlinie – stolicy Niemiec.To spotkanie z udziałem uczniów z Danii, Macedonii, Norwegii i oczywiście z Polski, okazało się  doskonałym sposobem na poznanie niemieckiego systemu doradztwa zawodowego w zakresie rozwijania indywidualnych umiejętności i kompetencji uczniów, związanych z podejmowaniem racjonalnych decyzji mających bezpośredni wpływ na kształtowanie ich przyszłej kariery zawodowej.

      W trakcie wizyty w Berlinie zwiedziliśmy zaprzyjaźnioną szkołę, poznaliśmy system edukacji panujący w Niemczech, uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych i warsztatach naukowych. Dopełnieniem wizyty było zwiedzanie Muzeum Pergamońskiego, Panoramy Asisi, Muzeum Muru Berlińskiego, Muzeum Przyszłości FUTURIUM, a także takich charakterystycznych miejsc związanych z Berlinem, jak Alexanderplatz, czy Brama Brandenburska. Dodatkowym atutem naszego pobytu w stolicy Niemiec okazał się przedświąteczny bożonarodzeniowy klimat, który panował w tym czasie na ulicach Berlina.

      Niemieckie jarmarki cieszą się kilkusetletnią tradycją. Aktualnie w samym tylko Berlinie jest ich aż 40. Nasza grupa odwiedziła jeden z piękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych przy Gandarmermarkt który znajduje się przy Konzerthaus, pomiędzy Katedrą Niemiecką (Deutscher Dom) a Katedrą Francuską (Französischer Dom).  

      Powoli projekt dobiega końca, jednak zanim to nastąpi, przed nami jeszcze wyjazd do Bitoli

      w Macedonii Północnej i zakończenie całego przedsięwzięcia u nas w Polsce.

      W Nawojowej Górze.

      Tekst i zdjęcia - Agnieszka Mitka, Renata Pędrys.

       

       

     • MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W KRAKOWIE

     • W sobotę 16 listopada w ramach szkolnego koła krajoznawczego, zorganizowano dla chętnych uczniów naszej szkoły, wyjazd do Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
      W programie wycieczki nie zabrakło zwiedzania z przewodnikiem wystawy pt. „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” oraz warsztatów pt. „Tajemnice Wezuwiusza”.
      Były to zajęcia poświęcone historii i zagładzie Pompejów. Uczestnicy poznali różne typy wulkanów, dowiedzieli się, dlaczego wulkan wybucha i co wtedy dzieje się w jego otoczeniu. Zwiedzając wystawę „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”, uczestnicy wycieczki zobaczyli oryginalne zabytki pochodzące z Pompejów i Herkulanum oraz stanęli twarzą
      w twarz z odlewami ciał. Dowiedzieli się co dokładnie wydarzyło się 24 sierpnia 79 roku
      w Pompejach i jakie znaczenie miało to dla archeologii i historii. Na części warsztatowej samodzielne wykonali model wulkanu.

     • MIĘZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

     • https://www.unicef.pl/media/images/stories/akcje/MDPD_540x220.jpg

      W dniach 12 – 21 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze trwały obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
      W przedsięwzięciu brały udział wszyscy uczniowie uczęszczający do naszej szkoły.

      W tych dniach uczniowie zaangażowani byli w spotkania edukacyjne, zapoznali sięz historią powstania Konwencji Praw Dziecka, pogłębili wiedzę na temat praw, jakie przysługują dzieciom i młodzieży. Uwieńczeniem akcji stały się prace i plakaty przygotowane w oparciu o zdobyte informacje. 

       

       

     • RAZEM NA ŚWIĘTA

     • Nasza szkoła uczestniczy w akcji Razem na Święta. Przyłącz aię. Zapraszamy!

     • WARSZTATY ZDOBIENIA PIERNICZKÓW

     • Grupka uczniów naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach zdobienia pierników w Klubokawiarni „Tomi” w Krzeszowicach, gdzie pod okiem pani Anny Ropki dzieci próbowały swych sił w tej rzadkiej i wymagającej skupienia oraz precyzji ręki, dyscyplinie. Rezultaty były zaskakująco piękne (i pyszne), dlatego dzieci zasłużyły na nagrodę w postaci zabawy w suchym basenie z gumowymi piłeczkami zamiast wody. Na koniec wszyscy przespacerowali przez Krzeszowice, pozując do pamiątkowego zdjęcia.

     • „Opowieści i legendy mojego regionu” – Nawojowa Góra 2019.

     • Na przełomie września i października Grupa Nieformalna „Wspieramy Młodych” ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze we współpracy z Fundacją Edukacji i Kreatywnego Rozwoju FUN-EDU z Zabierzowa oraz Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną im. Kazimierza Wyki w Krzeszowicach realizowała projekt „Opowieści i legendy mojego regionu”, dofinansowany przez Program FIO Małopolska Lokalnie – Północ. Projekt został objęty honorowym patronatem przez Burmistrza Gminy Krzeszowice oraz Wójta Gminy Zabierzów.

      Całe przedsięwzięcie rozpoczęły zorganizowane w krzeszowickiej bibliotece warsztaty adresowane do bibliotekarzy, nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów, których celem było zapoznanie się z japońskim teatrzykiem Kamishibai, jako innowacyjną metodą pracy z uczniami.

      Warsztaty pt. „Magiczna skrzynko otwórz się!” poprowadziły panie z redakcji Wydawnictwa TIBUM z Katowic.

      W trakcie warsztatów uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się skąd wywodzi się Kamishibai, jakie były jego losy w Japonii i dlaczego dziś na całym świecie osoby, którym bliski jest rozwój czytelnictwa z powodzeniem po niego sięgają.

      Warsztaty stały się pretekstem do zorganizowania Gminnego Konkursu Teatrzyków Kamishibaipt. „Opowieści i legendy mojego regionu”. W konkursie wzięło udział blisko 100 uczestników, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Dzieci młodsze swoje prezentacje, w formie papierowego teatrzyku Kamishibai, przygotowały w języku polskim natomiast starsze w języku angielskim. Jury wybrało laureatów, którzy otrzymali nagrody i upominki. W konkursie zdecydowanie triumfowały dzieci z Samorządowego Przedszkola w Krzeszowicach oraz uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zabierzowie. W swojej kategorii przedszkolaki z Krzeszowic okazały się bezkonkurencyjne. Podobnie, jak uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zabierzowie, zajmując I i II miejsce w kategorii klas IV – VIII, a w kategorii klas I – III miejsce II i III. I miejsce przypadło w udziale uczniom z Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach. Finał konkursu podobnie, jak wcześniej warsztaty, odbył się w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszowicach. Całej imprezie towarzyszyła wystawa prac konkursowych oraz poczęstunek.

      Idea teatrzyków Kamishibai bardzo spodobała się uczniom. Dzięki niej mogli w ciekawy sposób rozwinąć swoją wyobraźnię i kreatywność. Celem projektu było zainspirowanie i zachęcenie uczniów, nauczycieli oraz wychowawców do przedstawiania w tej formie własnych opowieści, czy legend i cel ten został osiągnięty.

       

      Tekst i zdjęcia: Agnieszka Mitka i Renata Pędrys

       

     • 11:11 – II edycja akcji „Rekord dla Niepodległej” – Mazurek Dąbrowskiego w szkołach całej Polski

     • Już po raz drugi Minister Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zorganizował ogólnopolską akcję z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek 8 listopada, punktualnie o godzinie 11:11 w tysiącach polskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego, bijąc tym samym kolejny „Rekord dla Niepodległej”.

      Szkoła Podstawowa w Nawojowej Górze również przyłączyła się do tego uroczystego wydarzenia – Mazurek Dąbrowskiego przepięknie zaśpiewali zarówno uczniowie, nauczyciele jak i pracownicy szkoły. Była to wzruszająca i pełna radości lekcja patriotyzmu, ukazująca naszą jedność i wspólnotę w tak podniosłych chwilach.

       

      Śpiewanie hymnu.

     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     • „My, zapatrzeni w przeszłość, w dni klęski i chwały”… 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

      Święto Niepodległości jest bez wątpienia najważniejszym polskim Świętem Narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach ciemiężenia przez zaborców, Polska odzyskała upragnioną wolność. Z okazji 101 rocznicy tego zdarzenia 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia.  Na początku spotkania słowa powitania do przybyłych na tę rokroczną imprezę gości, grona pedagogicznego, uczniów oraz rodziców skierowała pani dyrektor – Agnieszka Mitka. Następnie wprowadzono do auli poczet sztandarowy
      i wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Uczniowie szóstej klasy przedstawili program artystyczny zatytułowany My, zapatrzeni w przeszłość. Ukazywał on mozolną drogę Polaków ku niepodległości, a także sam moment chwały i triumfu, gdy udało się zrzucić znienawidzone, obce kajdany. Kolejno głos zabrał zastępca burmistrza – pan Witold Kulczycki,  który przypomniał z jakim poświęceniem i determinacją nasi rodacy walczyli o Polskę wolną i niepodległą. Uroczystość zakończona została hymnem szkoły, a dalsza część obchodów rocznicowych odbyła się pod Pomnikiem Niepodległości, pod który przemaszerowała delegacja uczniów najstarszych klas oraz nauczycieli. W tym miejscu złożono kwiaty, zapalono znicze i jeszcze raz oddano hołd ludziom, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym kraju.

     • SZKOŁA PAMIĘTA

     • Szkoła Podstawowa w Nawojowej Górze włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.

      W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili cmentarz w Rudawie, gdzie zapalili znicze na grobie Marii Pałasińskiej – wieloletniej dyrektorki i nauczycielki szkoły, zbiorowej mogile Ofiar Pacyfikacji wsi Radwanowice oraz oddali hołd bezimiennym żołnierzom przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza.

      Uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w warsztatach historycznych poświęconych 105 rocznicy wymarszu legionistów Józefa Piłsudskiego z Krzeszowic przez Paczółtowice w kierunku Skały, Ojcowa i Miechowa, które poprowadziła p. Dorota Strojnowska ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej.

     • Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek

     • Piątego listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszej szkole, w związku z tym sympatycznym świętem, prowadzone były kilkuetapowe działania. Najpierw, w poniedziałek 4 listopada, uczniowie klas I – III przebrani w ulubione postacie bajkowe, przemaszerowali kolorowym korowodem ze szkoły do Biblioteki w Domu Gromadzkim. Tam pani Joanna Hrabia przywitała wszystkich i przeczytała bajkę z morałem „O Lenie, która nie wierzyła w swoje siły”. Dzieci wysłuchały jej z uwagą, a następnie wzięły udział w przygotowanym przez panią Bibliotekarkę teście wiedzy o bajkach. Na koniec wszyscy otrzymali na pamiątkę zakładki do książek i zostali zachęceni, do korzystania z księgozbioru Biblioteki w Nawojowej Górze.

      We wtorek 5 listopada odbył się finał konkursu plastycznego na postać z bajki. Ilość i jakość zgłoszonych prac przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów: pani Ilony Milewskiej, pani Anny Mirczak i pani Agnieszki Wołodko. Wyeskponowane prace można było przez cały tydzień oglądać na dolnym korytarzy naszej szkoły. Wszystkie były przepiękne! Uczniowie i nauczyciele oddawali głosy na faworytów, a w wyniku tego głosowania wyłonieni zostali zwycięzcy: Matylda Bojanek, Oskar Król i Dominika Głownia - w kategorii uczniów klas starszych oraz Olaf Paluch, Sebastian Księżyc i Piotr Nowak - w kategorii uczniów klas młodszych. Gratulujemy zwycięzcom oraz licznie wyróżnionym autorom pozostałych prac, a także wszystkim uczestnikom konkursu.

      Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się na apelu zorganizowanym w czwartek 7 listopad, podczas którego pani Dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody. Tym akcentem zakończyliśmy tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

     • GMINNY PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

     • 25 października odbył się Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej.

      Uczennica klasy szóstej Matylda Bojanek została laureatką tego konkursu.

      Gratulujemy i dziękujemy za piękny występ w kościele w Woli Filipowskiej.

     • TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA ZAKOŃCZONY

     • W piątkowe przedpołudnie 25 października klasy II oraz III spotkały się z naszą panią higienistką – Lucyną Pietruszką, która w ramach kończącej się akcji „Tydzień Bezpieczeństwa” przeprowadziła wśród uczniów pogadankę nt. zdrowego żywienia. Dzieci jeszcze raz miały okazję przypomnieć sobie zasady prawidłowego spożywania posiłków: ich ilości w ciągu dnia, składu, walorów odżywczych, wpływu na organizm człowieka, zwłaszcza młodego. Pani higienistka zwróciła uwagę na fakt, iż odpowiednie żywienie zapewnia każdemu bezpieczeństwo energetyczne, zapobiega wielu schorzeniom i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego ciała, a ruch i aktywność fizyczna dopełniają całości. Tym oto akcentem tegoroczny „Tydzień Bezpieczeństwa” został zakończony, a jego tematyka i spotkania z różnymi ciekawymi ludźmi z pewnością przyczynią się do poprawy szeroko pojętego bezpieczeństwa zarówno wśród młodszych uczniów jak i starszej młodzieży.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze
   • spnawojowa@wp.pl
   • spnawojowa@wp.pl
   • (+12) 282 07 54
   • Nawojowa Góra ul. Szkolna 1 32-065 Krzeszowice
 • Galeria zdjęć

  • KRAKOWSKIE SUKIENNICE
  • EUROWEEK 2020
  • Uczniowie z Nawojowej Góry z wizytą w Berlinie.
  • MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W KRAKOWIE
  • WARSZTATY ZDOBIENIA PIERNICZKÓW
  • „Opowieści i legendy mojego regionu” – Nawojowa Góra 2019.
  • 11:11 – II edycja akcji „Rekord dla Niepodległej” – Mazurek Dąbrowskiego w szkołach całej Polski
  • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
  • GMINNY PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
  • Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek
  • SZKOŁA PAMIĘTA
  • TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA ZAKOŃCZONY