• EDUKACJA A RYNEK PRACY

24.09.2019 20:14

Szkoła Podstawowa w Nawojowej Górze we współpracyz Fundacją Edukacji i Kreatywnego Rozwoju „FunEdu” oraz Szkołą Podstawową w Zabierzowie, już kolejny rok realizuje projekt finansowany z Funduszy Europejskiego Programu ERASMUS+ w ramach kooperacji strategicznych partnerów dla tworzenia innowacji edukacyjnych i wymiany dobrych praktyk pt. „What’sNext? ImprovingMethods of IntroducingYouth People to PossibleCarriers”.

Tym razem ósemka uczniów – czterech z Nawojowej Góry i czterech z Zabierzowa – wzięło udział wraz ze swoimi nauczycielami w spotkaniu projektowym, które odbyło się w połowie września w duńskiej miejscowości Aalborg. Czwartym pod względem wielkości mieście Królestwa Danii (zaraz po KopenhadzeAarhus i Odense) i drugim, co do wielkości mieście Półwyspu Jutlandzkiego.

To duńskie spotkanie z udziałem uczniów z Niemiec, Macedonii, Norwegii i Danii było doskonałym sposobem na szlifowanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz nieocenioną wymianą doświadczeń, które towarzyszą młodym ludziom w dążeniach do rozwijania własnych, indywidualnych umiejętności i kompetencji związanych z podejmowaniem racjonalnych decyzji mających bezpośredni wpływ na ich przyszłą karierę zawodową.

Uczniowie biorący udział w projekcie mieszkali w domach duńskich rodzin, które na czas pobytu zadeklarowały swoją opiekę. Z pewnością było to niezapomniane przeżycie.

Pobyt w Aalborg dominował w wydarzenia, które na zawsze pozostaną w pamięci wszystkich uczestników projektu. Poznaliśmy od środka duńską szkołę i jej uczniów. Uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych i warsztatach naukowych. Zapoznaliśmy się z zawodami, które można zdobyć na poszczególnych etapach edukacji.Byliśmy na farmie świń i braliśmy udział w projekcie „od produkcji żywca do jego spożycia”. Oczywiście mieliśmy również okazję zwiedzićAalborg i Kopenhagę. Dla wielu z nas było to pierwsze tak bezpośrednie zetknięcie z kulturą, zwyczajami, czy życiem codziennym mieszkańców Danii.

Na tym nie kończą się zmagania projektowe. Przed nami grudniowy wyjazd do Berlina, podczas któregozapoznamy się z metodami pracy niemieckich doradców zawodowych.

Tekst i zdjęcia - Agnieszka Mitka, Renata Pędrys.

• EDUKACJA A RYNEK PRACY

28.03.2019 15:21

Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze we współpracy
       z Fundacją Edukacji i Kreatywnego Rozwoju „FunEdu” oraz ze Szkołą Podstawowąim. Janusza Korczaka w Zabierzowie,realizuje projekt finansowany z Funduszy Europejskiego Programu ERASMUS+ w ramach kooperacji strategicznych partnerów dla tworzenia innowacji edukacyjnych i wymiany dobrych praktyk pt. „What’sNext?ImprovingMethods of IntroducingYouth People to PossibleCarriers”.

W projekcie mającym na celu wspieranie uczniów kończących pierwszy lub drugi etap edukacji,w dążeniu do rozwijania własnych, indywidualnych umiejętności i kompetencji związanych z podejmowaniem racjonalnych decyzji mających bezpośredni wpływ na ich przyszłą karierę zawodową, biorą udział przedstawiciele z Polski, Norwegii, Danii, Macedonii i Niemiec reprezentujący szkoły, jednostki samorządowe oraz organizacje specjalizujące sięw doradztwie zawodowym. Istotnym celem ich działalności jest zapewnienie młodzieży niezbędnej wiedzy oraz informacji na temat możliwości, jakie daje znajomość poszczególnych struktur rynku pracy, zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim.

Ważnym celem projektu jest również walka z wyłączeniem społecznym i pomoc
      w tworzeniu ścieżki kariery zawodowej młodzieży, która ma utrudniony start
      ze względu na pojawiające się trudności edukacyjne, społeczne, czy etniczne.

Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się na początku marca w norweskiej szkole gimnazjalnej na wyspie Haramsøya. Koordynatorzy zaprezentowali system szkolnictwa w swoich krajach oraz przedstawili sposobyzapoznawania się młodzieży z różnymi zawodami, lokalnymi przedsiębiorcami, instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za doradztwo zawodowe, rynek pracy oraz rozwój regionalny, co niewątpliwie ma przyczynić się do lepszego rozumienia istniejącego rynku pracy i możliwości, jakie daje on młodym ludziom.

Doradztwo edukacyjno-zawodowe w Norwegii, stawiane jest jako przykład dobrej praktyki dla krajów UE. Jest to jeden z nielicznych krajów, w których średnio połowa uczniów kończącychpodstawowy etap edukacyjny wybiera szkoły zawodowe.

Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem umiejętności praktycznych, które posiadają szesnastoletni uczniowie kończący norweskie gimnazjum. Kilkudniowa obserwacja sposobu zarządzania szkołą oraz prowadzenia zajęć (głównie metodą projektową) nasunęła wiele pomysłów,  które powinniśmy również realizować w naszych szkołach.

Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w Aalborgw Danii. Tym razem w spotkaniu wezmą udział również uczniowie.

Tekst i zdjęcia - Agnieszka Mitka, Renata Pędrys.

• DZIEŃ MAMY- laurki klasy 4
    • DBAJĄC O ŚRODOWISKO