• Bezpłatne zajęcia z języka angielskiego

30.09.2018 20:56
      Zapraszamy do udziału w projekcie.

• „Legendy lokalne opracowane w języku angielskim i przedstawione w formie teatrzyku kamishibai, czyli japońskiego teatru obrazkowego”.

17.06.2019 16:36

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ AMERYKAŃSKĄ FUNDACJĘ WOLNOŚCI

W RAMACH PROGRAMU ENGLISH TEACHING ACTIVITIES

pod nazwą „Legendy lokalne opracowane

w języku angielskim i przedstawione w formie teatrzyku kamishibai,

czyli japońskiego teatru obrazkowego”.

Cele projektu:

1. Promocja języka angielskiego jako praktycznego narzędzia do tworzenia ciekawych dla uczniów produktów tj. legendy, przedstawienie teatralne, gry, quizy.
      2. Wzrost motywacji do nauki języka angielskiego.
      3. Rozwijanie sprawności językowych.
      4. Podniesienia jakości dydaktyki w zakresie nauczania języka angielskiego w szkołach uczestniczących w projekcie.

Projekt realizujemy wspólnie ze szkołą podstawową w Zabierzowie.

Czas trwania projektu – 01 IX 2018 do 31 XII 2019.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ WARSZTATOWYCH:

Projekt został podzielony na trzy półroczne fazy. Każda faza składa się z działań przygotowawczych, właściwej realizacji fazy projektowej oraz ewaluacji. Pierwsza faza
      to zajęcia językowe oparte na legendach świata poprzedzone warsztatami metodyczny
      dla zaangażowanych w projekt nauczycieli. Ta faza projektu może być realizowana wszędzie np. na zewnątrz (w parku, w lesie, na placu zabaw). Ewaluacja tej fazy projektu nastąpi podczas wspólnego spotkania uczestników np. w gminnej bibliotece. Uczestnicy będą ze sobą rywalizować np. grając przygotowany na podstawie materiału, który został zrealizowany
      podczas zajęć quiz online typu trivia. Druga faza projektu to opracowanie lokalnej legendy
      w języku angielskim i ilustracji do tych legend. W ramach zajęć warsztatowych realizowane są cotygodniowe spotkania z uczniami. Ich celem jest opracowanie legend. Kiedy legendy zostaną napisane zaangażujemy nauczycieli plastyki. W tworzeniu ilustracji do legendy może wziąć udział cała szkoła. Ewaluacja tej fazy projektu zostanie przeprowadzona w formie ankiety dla uczniów i nauczycieli. Trzecia faza to przygotowanie i wystawienie przedstawienia dla uczniów swojej szkoły oraz wszystkich uczestników projektu. Faza przygotowawcza to przesłanie legend do zaprzyjaźnionych nauczycieli z partnerskich szkół w USA z prośbą o korektę i nagranie legend. Następnie przygotowanie uczniów do występu w swoich szkołach i na „FestiwalKamishibai w Zabierzowie”. Podczas wszystkich faz projektu uczniowie będą uczestniczyli w spotkaniach z wolontariuszami w ramach projektu "Legendy Świata".

1. LEGENDY ŚWIATA

Pierwszą legendą omawianą w ramach projektu English Teaching była pochodząca z Wietnamu ludowa opowiastka „How Tigergothisstripes” („Jak Tygrys zdobył swoje paski”). W zabawny sposób uczy ona, że mądrość góruje nad siłą i pychą oraz, że pozyskać można ją tylko przez naukę i doświadczenie. Uczniowie chętnie czytali oraz oglądali anglojęzyczną projekcję legendy, następnie analizowali ją ucząc się przy tym użytecznych zwrotów.

LA BEFANA

Drugą legendą omawianą w ramach projektu English Teaching była pochodząca z Włoch historia „La Befana”. Podczas zajęć dzieci miały okazję doskonalić język angielski w różnego rodzaju zadaniach warsztatowych, np. w tworzeniu mini projektów na temat tego kraju,
      czy porównywaniu postaci La Befana i Św. Mikołaja. Aby zregenerować siły, uczniowie mogli też spróbować najbardziej chyba znanego włoskiego dania.

Ostatnią legendą poznawaną w ramach programu English Teaching była pochodząca z Ghany opowieść "Anansi and the Tug of War".
      Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak mały, ale sprytny pająk przechytrzył większe i silniejsze od siebie zwierzęta oraz, że inteligencja może być w życiu bardziej przydatna niż siła fizyczna.
      Wśród wielu zabaw dzieci spróbowały swych sił w konkursie przeciągania liny, dowiedziały się kilku faktów na temat Ghany, a ostatnie spotkanie uwieńczył nie do końca afrykański poczęstunek ;-).

„LEGENDS OF THE WORLD” W NAWOJOWEJ GÓRZE

We wtorek 11 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Nawojowej Górze odbył się uroczysty finał tegorocznej edycji projektu „English Teaching – Legends of the World”.

Szkoła w Nawojowej Górzewe wrześniu ubiegłego roku została zaproszona do współpracy z uczniami i nauczycielami ze szkoły w Zabierzowie i Bolechowicach, aby wspólnie zrealizować projekt finansowanyprzez Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu English TeachingActivitiespod nazwą „Legendy lokalne opracowane w języku angielskim

Podczas spotkania podsumowującego uczniowie zostali podzieleni na drużyny. Każda z drużyn zaprezentowała w języku angielskim wybraną legendę, spośród kilku poznanych podczas cotygodniowych zajęć, w formie japońskiego teatrzyku obrazkowego „kamishibai”. Uczestnicy spotkania wzięli również udział w specjalnie przygotowanych na ten dzień quizach i konkursach. Z zestawu zakupionych produktów, drużyny miały za zadanie przygotowanie potraw pochodzących z krajów, których legendy były omawiane w trakcie realizacji projektu. Zanim jednak uczniowie mogli skosztować przygotowane dania, musieli w języku angielskim wymienić znajdujące się w nim składniki i omówić sposób ich wykonania.

Zajęcia projektowe będą kontynuowane jeszcze do końca roku kalendarzowego. Ich celem jest przede wszystkim promocja języka angielskiego, jako praktycznego narzędzia do tworzenia ciekawych dla uczniów form nauczania, wzrost motywacji do nauki języka angielskiego, rozwijanie sprawności językowych oraz podniesienie jakości dydaktyki w zakresie nauczania języka angielskiego w szkołach uczestniczących w projekcie.