• Obowiązek szkolny w czasie pandemii.

31.08.2023 16:20

Szanowni Rodzice,

pragnę przypomnieć, że obecnie zdalne nauczanie jest formą realizacji obowiązku nauki dzieci i młodzieży, który w Polsce trwa do ukończenia 18-go roku życia. Na rodzicach i prawnych opiekunach  spoczywa obowiązek umożliwienia regularnego udziału dzieci w zajęciach, ale także stworzenie odpowiednich warunków do nauki w domu.

Czas pandemii i związane z nim przepisy i dyrektywy spowodowały, że obecna nauka realizowana jest za pomocą komunikatorów – w przypadku naszej szkoły jest to bezpieczna platforma G- Suite. Wszyscy Państwo otrzymaliście od Pani Dyrektor instrukcję korzystania z niej, a uczniowie posiadają własne konta, przez które samodzielnie powinni się łączyć na lekcjach.

Wiadomo, że „złośliwość rzeczy martwych” bywa nieplanowana i zdarza się w najmniej oczekiwanych momentach. Nauczyciele rozumieją wszelkie problemy techniczne, które pojawiając się, utrudniają udział uczniów w lekcjach prowadzonych online. Szkoła na ten moment wypożyczyła kilkadziesiąt komputerów, aby uczniowie mogli korzystać z lekcji. Problemem może stanowić zatem sam internet – jego prędkość, zasięg itp. i na to człowiek nie ma wpływu. Jest jednak coś, co zależy już tylko od ludzi: systematyczność, punktualność, zaangażowanie i obowiązkowość.

Drodzy Rodzice! Ważne jest, aby jeśli tylko nie ma zdrowotnych czy innych życiowych powodów, uczniowie nie opuszczali lekcji prowadzonych zgodnie z planem oraz to, że jeśli już zdarzy się absencja, uzupełnione zostały zapisy w zeszytach. Nieobecni uczniowie powinni jak najszybciej przeczytać zaległy rozdział z podręcznika, może czasem sporządzić notatki. Z odrabiania zadań domowych również nikt uczniów nie zwolni, bowiem samodzielna praca i utrwalanie materiału, są elementem realizacji programu nauczania.

Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o dopingowanie uczniów do nauki, mobilizowanie ich do pracy oraz nie przyzwalanie na opuszczanie lekcji – nawet pojedynczych.

Oczywiście zdrowie jest najważniejsze, dlatego choroba dziecka jest zrozumiałym powodem nieobecności w zdalnej szkole. Inne przyczyny powinny być minimalizowane, by uczniowie mogli bez zakłóceń realizować obowiązek szkolny.
    • NEGATYWNA ROLA CUKRU W DIECIE DZIECI I MŁODZIEŻY

12.11.2020 11:16

Dieta dzieci może być przyczyną wielu nieprawidłowości, wśród których możemy wymienić: agresję, zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość, brak energii, wyniszczenie organizm, a nawet zaburzenia emocjonalne.

CO WPŁYWA NA TAKĄ, A NIE INNĄ DIETĘ DZIECKA?

Pierwszym problemem, jaki napotykają rodzice dbający o właściwą dietę swoich dzieci, jest wszechobecny cukier. Stosowanie niepotrzebnych dodatków do żywności jest już plagą, a znalezienie na półkach sklepowych produktów, które cukrów nie zawierają, jest nie lada wyzwaniem. Jak powszechnie wiadomo, działanie cukru na organizm podobne jest do stosowania używek, powoduje nagły wzrost energii, rośnie też poziom dopaminy, serotoniny, noradrenaliny i adrenaliny, co powodować może zaburzenia funkcjonowania w postaci nadpobudliwości czy rozdrażnienia. Dlatego ważne jest, by rodzice dzieci mających problemy z nadpobudliwością kontrolowali ilość spożywanych przez dziecko produktów, w których cukier jest na pierwszym miejscu w liście składników i nie zapominali, że występuje on też obficie w napojach. Może okazać się bowiem, że takie pozornie niewielkie zmiany w diecie spowodują wielkie efekty.

• Godziny pracy Pedagoga

27.09.2020 19:22