• Obowiązek szkolny w czasie pandemii.

• 31.08.2023 16:20
      • Szanowni Rodzice,

pragnę przypomnieć, że obecnie zdalne nauczanie jest formą realizacji obowiązku nauki dzieci i młodzieży, który w Polsce trwa do ukończenia 18-go roku życia. Na rodzicach i prawnych opiekunach  spoczywa obowiązek umożliwienia regularnego udziału dzieci w zajęciach, ale także stworzenie odpowiednich warunków do nauki w domu.

Czas pandemii i związane z nim przepisy i dyrektywy spowodowały, że obecna nauka realizowana jest za pomocą komunikatorów – w przypadku naszej szkoły jest to bezpieczna platforma G- Suite. Wszyscy Państwo otrzymaliście od Pani Dyrektor instrukcję korzystania z niej, a uczniowie posiadają własne konta, przez które samodzielnie powinni się łączyć na lekcjach.

Wiadomo, że „złośliwość rzeczy martwych” bywa nieplanowana i zdarza się w najmniej oczekiwanych momentach. Nauczyciele rozumieją wszelkie problemy techniczne, które pojawiając się, utrudniają udział uczniów w lekcjach prowadzonych online. Szkoła na ten moment wypożyczyła kilkadziesiąt komputerów, aby uczniowie mogli korzystać z lekcji. Problemem może stanowić zatem sam internet – jego prędkość, zasięg itp. i na to człowiek nie ma wpływu. Jest jednak coś, co zależy już tylko od ludzi: systematyczność, punktualność, zaangażowanie i obowiązkowość.

Drodzy Rodzice! Ważne jest, aby jeśli tylko nie ma zdrowotnych czy innych życiowych powodów, uczniowie nie opuszczali lekcji prowadzonych zgodnie z planem oraz to, że jeśli już zdarzy się absencja, uzupełnione zostały zapisy w zeszytach. Nieobecni uczniowie powinni jak najszybciej przeczytać zaległy rozdział z podręcznika, może czasem sporządzić notatki. Z odrabiania zadań domowych również nikt uczniów nie zwolni, bowiem samodzielna praca i utrwalanie materiału, są elementem realizacji programu nauczania.

Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o dopingowanie uczniów do nauki, mobilizowanie ich do pracy oraz nie przyzwalanie na opuszczanie lekcji – nawet pojedynczych.

Oczywiście zdrowie jest najważniejsze, dlatego choroba dziecka jest zrozumiałym powodem nieobecności w zdalnej szkole. Inne przyczyny powinny być minimalizowane, by uczniowie mogli bez zakłóceń realizować obowiązek szkolny.