EDUKACJA A RYNEK PRACY
28.03.2019 15:21Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze we współpracy
z Fundacją Edukacji i Kreatywnego Rozwoju „FunEdu” oraz ze Szkołą Podstawowąim. Janusza Korczaka w Zabierzowie,realizuje projekt finansowany z Funduszy Europejskiego Programu ERASMUS+ w ramach kooperacji strategicznych partnerów dla tworzenia innowacji edukacyjnych i wymiany dobrych praktyk pt. „What’sNext?ImprovingMethods of IntroducingYouth People to PossibleCarriers”.W projekcie mającym na celu wspieranie uczniów kończących pierwszy lub drugi etap edukacji,w dążeniu do rozwijania własnych, indywidualnych umiejętności i kompetencji związanych z podejmowaniem racjonalnych decyzji mających bezpośredni wpływ na ich przyszłą karierę zawodową, biorą udział przedstawiciele z Polski, Norwegii, Danii, Macedonii i Niemiec reprezentujący szkoły, jednostki samorządowe oraz organizacje specjalizujące sięw doradztwie zawodowym. Istotnym celem ich działalności jest zapewnienie młodzieży niezbędnej wiedzy oraz informacji na temat możliwości, jakie daje znajomość poszczególnych struktur rynku pracy, zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim.
Ważnym celem projektu jest również walka z wyłączeniem społecznym i pomoc
w tworzeniu ścieżki kariery zawodowej młodzieży, która ma utrudniony start
ze względu na pojawiające się trudności edukacyjne, społeczne, czy etniczne.Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się na początku marca w norweskiej szkole gimnazjalnej na wyspie Haramsøya. Koordynatorzy zaprezentowali system szkolnictwa w swoich krajach oraz przedstawili sposobyzapoznawania się młodzieży z różnymi zawodami, lokalnymi przedsiębiorcami, instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za doradztwo zawodowe, rynek pracy oraz rozwój regionalny, co niewątpliwie ma przyczynić się do lepszego rozumienia istniejącego rynku pracy i możliwości, jakie daje on młodym ludziom.
Doradztwo edukacyjno-zawodowe w Norwegii, stawiane jest jako przykład dobrej praktyki dla krajów UE. Jest to jeden z nielicznych krajów, w których średnio połowa uczniów kończącychpodstawowy etap edukacyjny wybiera szkoły zawodowe.
Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem umiejętności praktycznych, które posiadają szesnastoletni uczniowie kończący norweskie gimnazjum. Kilkudniowa obserwacja sposobu zarządzania szkołą oraz prowadzenia zajęć (głównie metodą projektową) nasunęła wiele pomysłów, które powinniśmy również realizować w naszych szkołach.
Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w Aalborgw Danii. Tym razem w spotkaniu wezmą udział również uczniowie.
Tekst i zdjęcia - Agnieszka Mitka, Renata Pędrys.
Erasmus +
09.10.2018 21:36Nasza szkoła bierze udział w projekcie finansowanym z Funduszy Europejskiego Programu ERASMUS+ w ramach kooperacji strategicznych partnerów dla tworzenia innowacji edukacyjnych i wymiany dobrych praktyk.Celem projektu jest wspieranie uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, w dążeniu do rozwijania własnych, indywidualnych umiejętności i kompetencji związanych z podejmowaniem racjonalnych decyzji dotyczących wyborów edukacyjnych, mających bezpośredni wpływ na ich przyszłą karierę zawodową. Istotnym celem jest także zapewnienie im potrzebnej wiedzy oraz informacji na temat możliwości, jakie daje znajomość poszczególnych struktur rynku pracy, zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim. Ważnym celem projektu jest również walka z wyłączeniem społecznym i pomoc w tworzeniu ścieżki kariery zawodowej młodzieży, która ma utrudniony start ze względu na pojawiające się trudności edukacyjne, społeczne, czy etniczne. W ramach projektu powstanie zespół, w skład którego wejdą zarówno pedagodzy, psychologowie, pracownicy socjalni, nauczyciele, jak i uczniowie. Zespół zostanie przeszkolony i włączony do działań projektu na rzecz utworzenia na poziomie lokalnym opracowanego przez siebie systemu doradztwa zawodowego. Zespół będzie odpowiedzialny za wybór lokalnych partnerów, ewaluację i wprowadzenie projektu do swojej szkoły. W czasie trwania projektu – „Co dalej? Ulepszanie metod wprowadzania młodych ludzi na ich przyszłe ścieżki karier”, uczestnicy będą mogli systematycznie dzielić się swoimi doświadczeniami, polegającymi na wymianie dobrych praktyk z partnerami z innych krajów, biorącymi udział w projekcie. Realizacja projektu w znacznej mierze przyczyni się do zapoznania się młodzieży z różnymi zawodami, lokalnymi przedsiębiorcami, instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za doradztwo zawodowe, rynek pracy oraz rozwój regionalny w kraju oraz państwach partnerskich, co niewątpliwie przyczyni się do lepszego zrozumienia istniejącego rynku pracy i możliwości, jakie on daje.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ WARSZTATOWYCH W SZKOŁACH EUROPEJSKICH: Przez pierwsze trzy miesiące będą tworzone kontakty z lokalnymi przedsiębiorcami, zmierzającymi do zorganizowania „SKILLS DAYS” oraz przygotowaniem programów innowacyjnych związanych z projektem ERASMUS+ – „Co dalej? Ulepszanie metod wprowadzania młodych ludzi na ich przyszłe ścieżki karier”. Pierwsze spotkanie z projektem odbędzie się w Bergen jesienią 2018 roku. Partnerzy zapoznają się wówczas z ideą „SKILLS DAYS IN WORKING LIFE”. Następnie wykorzystując doświadczenia z Bergen, partnerzy przygotują własne „SKILLS DAY”.
Równocześnie będą się przygotowywać do wizyty w Aalborg, gdzie zapoznają się ze sposobem działania lokalnych władz na rzecz edukacji zawodowej – wiosna 2019 roku. W tą fazę projektu zostaną już zaangażowani uczniowie. Ich zadaniem będzie przygotowanie dni umiejętności w swoich szkołach, a wybrana grupa uczniów będzie przygotowywana do wizyty w Danii. Bazując na nowych doświadczeniach w ramach wymiany dobrych praktyk, partnerzy wprowadzają „DNI UMIEJĘTNOŚCI” w życie. Jesienią 2019 roku szkoła z Berlina zapozna partnerów ze sposobami pracy swoich doradców zawodowych. Wybrani uczniowie wezmą również udział w tym spotkaniu, aby zyskać nowe doświadczenia. Partnerzy podsumują zorganizowane u siebie „DNI UMIEJĘTNOŚCI”, podsumowujące jednocześnie rok pracy z projektem. Wiosną 2020 roku w miejscowości Bitoli, podczas spotkania projektowego będziemy mieć możliwość wglądu w sposoby wprowadzenia mniejszości narodowych na rynek pracy, dostarczając wszystkim kolejnych nowych doświadczeń związanych z tworzeniem ścieżek karier zawodowych. W czerwcu 2020 roku odbędzie się w Nawojowej Górze i Zabierzowie finalne spotkanie uczestników projektu. Będzie to czas na podsumowanie pracy, przedstawienie wyników działań poszczególnych partnerów i ich prezentacja w formie raportów, prezentacji, broszur itp. Projekt jest zaplanowany w taki sposób, aby mógł być zastosowany w innych formach kształcenia ustawicznego w ramach dzielenia się dobrymi praktykami zarówno wśród społeczności lokalnej, a także wychodząc poza granice państwa polskiego, co gwarantuje wszystkim długotrwałą korzyść.