EDUKACJA A RYNEK PRACY
- 28.03.2019 15:21
Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze we współpracy
z Fundacją Edukacji i Kreatywnego Rozwoju „FunEdu” oraz ze Szkołą Podstawowąim. Janusza Korczaka w Zabierzowie,realizuje projekt finansowany z Funduszy Europejskiego Programu ERASMUS+ w ramach kooperacji strategicznych partnerów dla tworzenia innowacji edukacyjnych i wymiany dobrych praktyk pt. „What’sNext?ImprovingMethods of IntroducingYouth People to PossibleCarriers”.W projekcie mającym na celu wspieranie uczniów kończących pierwszy lub drugi etap edukacji,w dążeniu do rozwijania własnych, indywidualnych umiejętności i kompetencji związanych z podejmowaniem racjonalnych decyzji mających bezpośredni wpływ na ich przyszłą karierę zawodową, biorą udział przedstawiciele z Polski, Norwegii, Danii, Macedonii i Niemiec reprezentujący szkoły, jednostki samorządowe oraz organizacje specjalizujące sięw doradztwie zawodowym. Istotnym celem ich działalności jest zapewnienie młodzieży niezbędnej wiedzy oraz informacji na temat możliwości, jakie daje znajomość poszczególnych struktur rynku pracy, zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim.
Ważnym celem projektu jest również walka z wyłączeniem społecznym i pomoc
w tworzeniu ścieżki kariery zawodowej młodzieży, która ma utrudniony start
ze względu na pojawiające się trudności edukacyjne, społeczne, czy etniczne.Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się na początku marca w norweskiej szkole gimnazjalnej na wyspie Haramsøya. Koordynatorzy zaprezentowali system szkolnictwa w swoich krajach oraz przedstawili sposobyzapoznawania się młodzieży z różnymi zawodami, lokalnymi przedsiębiorcami, instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za doradztwo zawodowe, rynek pracy oraz rozwój regionalny, co niewątpliwie ma przyczynić się do lepszego rozumienia istniejącego rynku pracy i możliwości, jakie daje on młodym ludziom.
Doradztwo edukacyjno-zawodowe w Norwegii, stawiane jest jako przykład dobrej praktyki dla krajów UE. Jest to jeden z nielicznych krajów, w których średnio połowa uczniów kończącychpodstawowy etap edukacyjny wybiera szkoły zawodowe.
Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem umiejętności praktycznych, które posiadają szesnastoletni uczniowie kończący norweskie gimnazjum. Kilkudniowa obserwacja sposobu zarządzania szkołą oraz prowadzenia zajęć (głównie metodą projektową) nasunęła wiele pomysłów, które powinniśmy również realizować w naszych szkołach.
Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w Aalborgw Danii. Tym razem w spotkaniu wezmą udział również uczniowie.
Tekst i zdjęcia - Agnieszka Mitka, Renata Pędrys.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły