• „A pod kamieniem krwawi się wspomnienie – jedenasty listopad”…

17.11.2021 13:24

W dniu 10 listopada w Szkole Podstawowej w Nawojowej Górze odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na trudny czas epidemii świętowaliśmy w mniejszych grupach, aby uczcić ten ważny dla Polaków moment, gdy państwo po 123 latach niewoli odrodziło się. Podczas występu uczniów z klasy VII została przywołana historia naszego kraju od stopniowej utraty wolności
      i kolejnych podziałów ziem pomiędzy zaborców, poprzez zrywy niepodległościowe zakończone bolesnymi klęskami do chwili odzyskania wolności i odradzania się narodu.
      W szkole rozbrzmiały także pieśni patriotyczne i legionowe, które pięknie wykonali młodzi muzycy i soliści: uczniowie klasy 5, 6 i 7.

Druga część obchodów rocznicowych odbyła się tradycyjnie pod Pomnikiem Niepodległości, pod którym młodzież z klasy ósmej – najstarsi przedstawiciele wspólnoty uczniowskiej wraz z Burmistrzem Gminy Krzeszowice panem Wacławem Gregorczykiem, panią dyrektor Agnieszką Mitką oraz nauczycielami, złożyła kwiaty i znicze, aby upamiętnić bohaterskie czyny tych, którzy swoje życie złożyli na ołtarzu ojczyzny.

14.11.2021 20:42

ZEBRANIE Z RODZICAMI 16 LISTOPADA 2021R.

L.P.

KLASA

NR SALI

GODZINA ZEBRANIA

WYCHOWAWCA

1.

klasa pierwsza

p. Krystyna Matysik

2.

klasa druga

p. Marzena Wąchol

3.

klasa trzecia

16:30 – 18:00 (konsultacje)

p. Katarzyna Sałapat

4.

klasa czwarta

p. Tomasz Paluch

5.

klasa piąta

p. Bożena Rozmus

6.

klasa szósta

p. Piotr Stępień

7.

klasa siódma

Zebranie odbędzie się w innym terminie

p. Iwona Piechowicz

8.

klasa ósma

17:30 – 19:30 (konsultacje)

p. Justyna Kisielewska

9.

Od godz. 17:00 do godz. 18:00 dyżury nauczycieli przedmiotów.

Spotkania indywidualne na sali gimnastycznej dla wszystkich zainteresowanych rodziców.

• Pamięci Polaków z Kresów Wschodnich

14.11.2021 20:53

We wtorek 9 listopada 2021 r. na zaproszenie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego uczniowie Szkoły Podstawowej w Nawojowej Górze wzięli udział w uroczystości poświęcenia Kresowej Drogi Krzyżowej, która powstała w Radwanowicach.

W ten sposób fundatorzy chcą uczcić pamięć Polaków zmarłych, poległych
      w historycznej zawierusze i pomordowanych na Kresach Wschodnich. Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej tworzą swoisty krąg wokół usypanej z kamienia góry przedstawiającej Golgotę, której szczyt zwieńczony jest okazałym krzyżem. Przy stacjach stanowiących symboliczne bramy na Kalwarię oraz figurach dwóch świętych: Franciszka z Asyżu oraz Józefa umieszczono specjalne tabliczki z wygrawerowanymi intencjami za osoby, które „proszą o modlitwę i pamięć” – jak pięknie to ujął ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, prezes Fundacji św. Brata Alberta.

Obecność na uroczystości uczniów ze szkoły w Nawojowej Górze nie była przypadkowa. Stacja nr IV tej Kresowej Drogi Krzyżowej poświęcona została bowiem Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który jest patronem szkoły. Poczet sztandarowy z podobizną Marszałka doskonale wkomponował się w przebieg tego wydarzenia.

Tym bardziej ważnego, że w przeddzień Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w tej żywej lekcji historii i patriotyzmu.