DZIEŃ DYNI W KLASIE I
Dzień Dyni to wyjątkowa okazja, by połączyć edukację, kreatywność i zabawę. We wtorek 29 października 2024 roku uczniowie klasy I spędzili ten dzień wesoło, zgłębiając tajniki dyń i ich różnorodne zastosowania. Dzieci przyniosły do szkoły dynie i ubrały się na pomarańczowo, co wprowadziło w klasie radosną, świąteczną atmosferę. Dynie stały się głównym elementem dekoracyjnym sali i inspiracją do wielu aktywności. Podczas święta uczniowie poznali bogatą różnorodność dyń, ich pochodzenie oraz budowę. Dowiedzieli się, jakie wartości odżywcze posiadają te warzywa i jak wpływają na zdrowie, co było świetną okazją do promowania zdrowego żywienia. Dzieci miały także okazję spróbować pysznego kremu dyniowego, przygotowanego przez panią B. Karcz, oraz babeczek dyniowych upieczonych przez panią J. Matysik. Smakołyki przypadły do gustu nawet największym niejadkom, którzy nie omieszkali poprosić o dokładkę. Zajęcia obejmowały także rozwiązywanie łamigłówek, labiryntów oraz zadań matematycznych związanych z dyniami. Na zajęciach artystycznych uczniowie tworzyli ciekawe prace plastyczne, malując farbami na dyniach i tworząc postać dyniowego ludka. To był dzień pełen radości, edukacji i twórczej zabawy, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów.
15
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji uczniowie naszej szkoly mogli przyjść ze swoimi maskotkami. Radości było sporo, a podczas długiejnl przerwy pani Bibliotekarka zaprosiła chętnych na seans czytania bajek o najbardziej znanym misiu na świecie, czyli o Kubusiu Puchatku.
WYCIECZKA DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO
W piątek 15 listopada 2024 r. uczniowie klasy IV wzięli udział w wycieczce do Muzeum Etnograficznego w Krakowie, gdzie odbyły się warsztaty będące specjalną edycją projektu pod nazwą - (Nie)widzialne pomniki wolności - pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tematyka warsztatów dotyczyła źródeł tożsamości, procesów tworzenia wspólnoty, kulturowych korzeni symboli.
Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania – Jak budują się wspólnoty? Czy orzeł w polskim herbie jest na pewno biały? Jaki pomysł na wygląd flagi odrodzonego kraju mieli sto lat temu mieszkańcy Krakowa i jak ludowy podkrakowski strój stał się polskim strojem narodowym? Warsztaty o mocy symboli, sztuce rozmowy ponad podziałami i zbiegach okoliczności leżących u źródeł wielkich tradycji narodowych okazały się bardzo ciekawe i szybko minęły.
Po warsztatach w muzeum cała klasa udała się na Plac Nowy, żeby w okrąglaku zjeść krakowskie kultowe zapiekanki.
6
ŻYWA LEKCJA HISTORII
W ramach cyklu "100 pytań do..." uczniowie Szkoły Podstawowej w Nawojowej Górze z klas 6, 7 i 8 mieli okazję wysłuchać opowieści krzeszowiczanki, urodzonej w 1939 roku pani Stanisławy Pyrdek, która przyjęła zaproszenie i przyjechała, by opowiedzieć o swoim dzieciństwie z czasów II Wojny Światowej. Barwne obrazy tkwiące w pamięci pani Stanisławy przewijały się podczas jej niezwykłej opowieści. Uczniowie mogli się dowiedzieć o codziennym życiu w skromnych chatach bez elektryczności, o strachu przed latającymi nisko samolotami wojskowymi czy głodzie, ale trównież o radości płynacej z zabawy w kamyczki lub skakaniu na skakance zrobionej z... powrozu dla krów. Nasz gość, to ostatni świadek pochowania w Nawojowej Górze mieszkancow Radwanowic - ofiar pacyfikacji tamtej wsi, co jako kilkulatka widziała z okna domu swej babci. Pomimo tak traumatycznych doświadczeń, pani Stanisława przekonuje, że nie można przenosić żalu i nienawiści na kolejne pokolenia. Sama stara się być otwarta na innych ludzi. Kocha przyrodę, dużo zwiedza i spaceruje, interesuje się również fotografią, a Jej zdjęcia zajmują czołowe miejsca w konkursach. Na koniec, serdeczne podziękowania za poświęcony czas i przeprowadzenie tej żywej lekcji historii, złożyła w imieniu szkolnej społeczności pani Dyrektor Agnieszka Mitka. Wspólna fotografia pozostanie pamiątką tego niecodziennego spotkania z niezwykłym Gościem.
NAWOJOWA GÓRA W BARWACH BIAŁO-CZERWONYCH - 11 LISTOPADA 2024 R.
„Ojczyzna to kraj dzieciństwa,
miejsce urodzenia,
to jest ta mała najbliższa ojczyzna”.
Tadeusz Różewicz
Szkoła z Nawojowej Góry od lat wpisuje się w szereg wydarzeń związanych z obchodami Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku udało się zorganizować działania edukacyjne, które miały na celu kształtowanie postaw patriotycznych, edukację historyczną oraz integrację społeczności lokalnej poprzez wspólne działanie przy organizacji i obchodach Święta Niepodległości.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęła Elżbieta Burtan – Starosta Powiatu Krakowskiego oraz Burmistrz Gminy Krzeszowice – Wacław Gregorczyk.
Projekt zakładał warsztaty robienia kotylionów w barwach biało-czerwonych i innych symboli patriotycznych oraz lekcje historii związane z tematem Moja Mała Ojczyzna. 8 listopada 2024 r. w obecności przedstawicieli Urzędu Gminy Krzeszowice – z-cy Burmistrza Szymona Strzelichowskiego oraz Janiny Walkowicz z Referatu Promocji i Współpracy, uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, odśpiewaliśmy hymn, a następnie złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Nawojowej Górze.
Natomiast w niedzielę 10 listopada przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Nawojowej Górze został zorganizowany kiermasz przygotowany przez Szkolną Radę Rodziców pod nazwą „Lokalne wypieki w barwach biało-czerwonych”, z którego dochód w całości przeznaczony został na potrzeby naszej szkoły.
Pięknym zakończeniem naszego projektu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz koncert zorganizowany przez Radę Sołecką w Domu Gromadzkim w Nawojowej Górze.
Obiady w szkole
Galeria zdjęć
brak danych