• EDUKACJA A RYNEK PRACY

• 24.09.2019 20:14
      • Szkoła Podstawowa w Nawojowej Górze we współpracyz Fundacją Edukacji i Kreatywnego Rozwoju „FunEdu” oraz Szkołą Podstawową w Zabierzowie, już kolejny rok realizuje projekt finansowany z Funduszy Europejskiego Programu ERASMUS+ w ramach kooperacji strategicznych partnerów dla tworzenia innowacji edukacyjnych i wymiany dobrych praktyk pt. „What’sNext? ImprovingMethods of IntroducingYouth People to PossibleCarriers”.

Tym razem ósemka uczniów – czterech z Nawojowej Góry i czterech z Zabierzowa – wzięło udział wraz ze swoimi nauczycielami w spotkaniu projektowym, które odbyło się w połowie września w duńskiej miejscowości Aalborg. Czwartym pod względem wielkości mieście Królestwa Danii (zaraz po KopenhadzeAarhus i Odense) i drugim, co do wielkości mieście Półwyspu Jutlandzkiego.

To duńskie spotkanie z udziałem uczniów z Niemiec, Macedonii, Norwegii i Danii było doskonałym sposobem na szlifowanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz nieocenioną wymianą doświadczeń, które towarzyszą młodym ludziom w dążeniach do rozwijania własnych, indywidualnych umiejętności i kompetencji związanych z podejmowaniem racjonalnych decyzji mających bezpośredni wpływ na ich przyszłą karierę zawodową.

Uczniowie biorący udział w projekcie mieszkali w domach duńskich rodzin, które na czas pobytu zadeklarowały swoją opiekę. Z pewnością było to niezapomniane przeżycie.

Pobyt w Aalborg dominował w wydarzenia, które na zawsze pozostaną w pamięci wszystkich uczestników projektu. Poznaliśmy od środka duńską szkołę i jej uczniów. Uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych i warsztatach naukowych. Zapoznaliśmy się z zawodami, które można zdobyć na poszczególnych etapach edukacji.Byliśmy na farmie świń i braliśmy udział w projekcie „od produkcji żywca do jego spożycia”. Oczywiście mieliśmy również okazję zwiedzićAalborg i Kopenhagę. Dla wielu z nas było to pierwsze tak bezpośrednie zetknięcie z kulturą, zwyczajami, czy życiem codziennym mieszkańców Danii.

Na tym nie kończą się zmagania projektowe. Przed nami grudniowy wyjazd do Berlina, podczas któregozapoznamy się z metodami pracy niemieckich doradców zawodowych.

Tekst i zdjęcia - Agnieszka Mitka, Renata Pędrys.